V Teheránu včera hořela saúdská ambasáda…

Vyšlo na IVČRN dne 3.1.2016 (link)

V Teheránu včera hořela saudská ambasáda.

Proč – o tom více Tomy Bukovsky

“No nepsal jsem to včera? Saudská Arabie, spojenec USA tvrdě přestřelil když Šiítům popravili jejich ” Mistra Jana Husa” – Nimr Bákir Nimra,

Za popravu draze zaplatíte, zní z Íránu. Saúdům už hoří ambasáda

Nimrova teze. : : Slovo je mocnější než kulka. Odmítám fysické násilí.

Mezi 47 lidmi, kteří byli v Saúdské Arábii na Nový rok popraveni za terorismus, byl i významný šíitský duchovní vůdce Nimr Bákir Nimr.
56letý klerik kritizoval vládu za přístup k šíitskému obyvatelstvu a dlouhodobě vystupoval proti královské rodině Saúdů. V roce 2012 veřejně oslavoval smrt prince Najífa Abd al-Azíze al-Saúda. „Ať ho sežerou červi,“ řekl tehdy Nimr na videu umístěném na YouTube.

Po oznámení Nimrovy popravy vyšli šíité v mnoha městech celého světa do ulic. V Teheránu zapálili saúdskou ambasádu.

Významný šíitský klerik udržoval úzké vazby s íránskou vládnoucí elitou, jež má se saúdskou královskou rodinou dlouhodobě špatné vztahy, neboť oba státy se přetahují o dominanci v regionu. Írán už Nimrovu popravu tvrdě odsoudil a varoval Saúdy, že za ni „draze zaplatí“.

Nimr Bákir Nimr podporoval masové protivládní protesty, které se v roce 2011 rozhořely v bohatém východním regionu Saúdské Arábie, kde se šíitská většina cítí utlačovaná. Volal po odtržení na ropu bohatého regionu od Saúdské Arábie a případné sjednocení s Bahrajnem, kde šíité tvoří taktéž většinu obyvatel, nicméně jeho vládnoucí sunnitskou rodinu Nimr také kritizoval.

Nimr Bákir Nimr si nicméně dával pozor, aby nerozněcoval násilí, píše britský The Independent. Před svým zatčením v roce 2011 řekl pro BBC, že podporuje „hřmění slova proti autoritám, ale nikoli zbraně. Zbraň v podobě slova je silnější než kulky, protože autority budou z bitvy zbraní profitovat“.

V roce 2012 byl zatčen za podvracení státu. Před zatčením byl při přestřelce postřelen policií do nohy a hospitalizován. Po jeho zatčení následovaly masivní protesty, při nichž přišli tři lidé o život.
O dva roky později byl odsouzen k trestu smrti. Organizace Amnesty International odsoudila soudní proces jako „otřesný“ a vyzvala Saúdskou Arábii, aby rozsudek zrušila. „Trest smrti pro duchovního Nimra Bákira Nimra je součástí kampaně ze strany orgánů v Saúdské Arábii zničit veškerý disent, včetně toho, který hájí práva šíitskomuslimské komunity v království,“ řekl tehdy zástupce ředitele Amnesty International pro Blízký Východ a severní Afriku Saíd Búmedúh.

Saúdi popravili za den 47 lidí, včetně šíitského duchovního

Stal se mučedníkem. „Draze zaplatíte,“ zní z Íránu. Írán už dříve varoval království, že poprava Nimra „by Saúdskou Arábii stálo draho“. „Saúdská vláda podporuje teroristická hnutí a extremisty, ale konfrontuje domácí kritiky s útlakem a popravami,“ řekl Hussajn Džaber Ansárí, mluvčí íránského ministerstva zahraničí. „Saúdská vláda draze zaplatí za tuto politiku,“ dodal.

V íránském městě Mašhad demonstranti zapálili konzulát Saúdské Arábie. V Teheránu pak saúdskou ambasádu.

saudi-embassy-iran

Šiítsý a sunnitský islám jsou samozřejmě “18 a 20-2”. Nedělejme si iluze, že dominance šiítu by byla pro svět “lepší”.
Jenže momentálně jsou v islámském světě ti slabší, takže s nimi OBČAS je rozumná řeč. Navíc se k šiítům přidávají různé umírněné sekty (alewi, ahmadía atd.), ale to jen proto, že potřebují nějakého zastřešujícího ochránce, že “šiíta” v podstatě znamená “opozičník” (proti sunnitovi).

Něco jiného je iránská populace – ta je do značné míry umírněná, až sekulární, jen žijící pod fundamentalistickým režimem. Četné sunnitské země donedávna fungovaly opačně, relativně umírněné vlády proti těžce fundamentalistiké populaci…

http://speisa.com/modules/articles/index.php/item.2336/saudi-arabian-embassy-under-attack.html

Diskuze:

V Teheránu včera hořela saudská ambasáda. Proč – o tom více Tomy Bukovsky “No nepsal jsem to včera? Saudská Arabie,…

Zveřejnil(a) Islám v České republice nechceme dne 3. leden 2016

Komentáře

comments