Televizi příliš nesleduji a když jednou za čas udělám výjimku, tak je tu stanice, které se zásadně vyhýbám. Včera se mi to nepovedlo. Při návštěvě jedné z šumperských restaurací jsem při popíjení piva po očku sledoval cestopisný pořad Objektiv.

Což o to, dokument byl zajímavý, ale stalo se přesně to, co jsem očekával. Hned poté co bylo Maroko představeno jako země, kde žijí mírumilovně muslimové a křesťané, jsme byli ubezpečeni, že se jedná o relativně bezpečnou zemi. Lehce jsem se pousmál a pachuť propagandy spáchl douškem piva. České televizi to nestačilo a tak jsme se dozvěděli, že vztahy muslimů a křesťanů tu jsou prakticky bezproblémové.

V ten moment jsem vyprskl smíchy. Štamgasti sedící spustili oči z obrazovky umístěné v rohu místnosti a nechápavě se na mě podívali. No a já hned věděl o čem vám musím  napsat…

Takže jak je to doopravdy s tou “tolerantní” muslimskou většinou v Maroku?

  • ČT zřejmě nemyslela významného radikálního marockého duchovního Shaya Alamiho, jehož syn si při procházkách po Belgii zpívá písničky o zabíjení křesťanů. Francouzský islamolog Michael Privot upozornil, že mnohé náboženské projevy Alamiho jsou v rozporu s hodnotami demokracie.
  • ČT zřejmě nemyslela zadržení a výslech 18ti marockých křesťanů. K této události došlo v roce 2010 ve městě Amizmiz. Šedesát marockých policistů provedlo razii v domě místního křesťana. Policie zadržela veškerou elektrotechniku a občana Spojených států okamžitě deportovala. Úřady měly podezření na úmysl propagovat křesťanství.
  • V roce 2010 bylo z Maroka deportováno více než 100 zahraničních křesťanů. Čtyřicet z nich mělo být deportováno údajně kvůli muslimským stoupencům tvrdé linie, kteří naléhali na královskou rodinu, aby projevila „solidaritu s islámem“. Tito křesťané byli bezdůvodně donuceni opustit své domovy a rodiny.
  • V roce 2013 byli v Maroku zadrženi 3 křesťané, kteří se svoji víru snažili utajit. Proč asi? Policie se z mladíků snažila vymámit informace o dalších tajných křesťanech. Byli naštěstí následně propuštěni a teď čelí opovržení společnosti. Jeden z nich byl nucen opustit domov. Starší křesťan se kterým se mladíci scházeli z vazby propuštěn nebyl!
  • Maročan Mohammed Saíd Zao, známý křesťanský aktivista a obhájce lidských práv přežil v roce 2016 útok muslima vyzbrojeného nožem. Policie případ odmítla vyšetřovat!

Těch bodů by tu mohlo být samozřejmě mnohem víc. Takhle místní situaci popisuje člen mezinárodní křesťanské asociace…

Marocké státní orgány podle něj bedlivě monitorují veškeré křesťanské aktivity. Místní křesťané mluví o tom, že jim úředníci volají několikrát do roka a snaží se udržovat podrobný přehled o všech křesťanských „sítích“ a jejich aktivitách. Radikální muslimové se křesťanům snaží zasahovat do života a všemožnými způsoby je ohrožují. V únoru 2014 manželku křesťanského pracovníka napadly tři ženy před budovou školy, kde čekala na dceru, a způsobily jí těžké zranění. Konverze z islámu na křesťanství je nelegální a hrozí za ni velké tresty. Křesťanů se straní i vlastní rodiny, přicházejí o zaměstnání, kvůli víře dokonce někdy končí ve vězení. Existují zprávy o případech, kdy úředníci nutili křesťany zapřít víru poté, co o jejich konverzi informovali přátele, příbuzné a zaměstnavatele. Také místní sdělovací prostředky často šíří protikřesťanské nálady. Více informací… 

Maroko je zemí, ze které pochází zřejmě největší počet muslimských teroristů operujících v současnosti v Evropě. Velké množství útočníků operujících v evropských městech jako je Paříž, Madrid, nebo Brusel pochází právě ze severských oblastí této země. Známá jména jako: Abdelhamid Abaaoud nebo břatři Abdeslamové. Poprvé se o Maroku začalo mluvit v souvislosti s útoky teroristů v roce 2004, kdy byla provedena série bombových útoků na španělské vlaky. V Maroku je aktivní islamistické hnutí Al Adl Wal Ihsane. Toto hnutí je oficiálně zakázáno, ale v tichosti tolerováno a má zde silný vliv. Představitelé tohoto hnutí vystupují na veřejnosti, kde komunikují s novináři. To co dělá Maroko bezpečnější od jižnějších zemí Afriky je neúplné uplatňování práva sharia. Právní systém je sekulární, sharia se zde však uplatňuje ve věcech osobního statusu.

Pro běžného turistu patří Maroko vzhledem ke zbytku dnešní Afriky k těm bezpečnějším destinacím. Pro místního křesťana rozhodně Maroko bezpečné není! Maroko je často mainstreamem prezentované jako příklad dobře fungující multikultury, ale není tomu tak! 

/Fa

Zdoje:

http://www.washingtoninstitute.org/policy-analysis/view/al-adl-wal-ihsan-inside-moroccos-islamist-challenge

http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/afrika/maroko/index.html

http://www.hlas-mucedniku.cz/pnp.php

http://zpravy.idnes.cz/maroko-rif-hory-terorismus-dfo-/zahranicni.aspx?c=A160421_131624_zahranicni_aba

 

Komentáře

comments