Výsledek jednání EU – Turecko 18.3. 2016

Dohoda s Tureckem, ke které došlo dnes a začne platit od nedělní půlnoci, bude stát 160 miliard korun.

EU nakonec nepovolila Turecku bezvízový styk, v otázce přijetí Turecka do Unie je také zdrženlivá, přijetí nejvíce blokuje logicky Kypr.

Teď k dohodě:

Všichni migranti, kteří od pondělí dorazí na řecké ostrovy v Egejském moři, budou na náklady Unie převáženi zpátky do Turecka.Pokud bude vrácen Syřan, EU vyzvedne z Turecka jiného Syřana, aby odlehčila humanitární situaci v Turecku. Přednost dostanou legální imigranti, čímž se dle EU sníží poptávka po převaděčích. EU převeze z Turecka prý maximálně 72 tisíc syrských migrantů a přerozdělí je podle původních plánů mezi jednotlivé země.

Co z toho plyne?

Dojde ke zvýšení tlaku na bulharskou a rumunskou hranici, Bulharsko ma nově dohodu s Makedonií a hranice hlídat bude, jaká bude situace v Rumunsku těžko odhadnout. Budeme svědky potyček na bulharských hranicích a pravděpodobně se poprvé začne střílet právě tam. Část se přesune více na západ a cesty z Lybie do Itálie budou používaněj

Každý emigrant v Turecku bude Syřan.

Turecko ještě před jednáními vyjádřilo velkou neochotu, takže se můžeme těšit na byrokratické spory o to, kdo a jak se na řecké ostrovy dostal.

Turecko asi také pomůže otevřít jiné cesty do EU, tak aby nemuselo zpět přijímat tak velké počty imigrantů.

world_pol02

 

Komentáře

comments