Z volejbalové fanynky disidentkou

Vyšo na IVČRN dne 24.11.2014 /link/

Z volejbalové fanynky disidentkou – chystá se demonstrativní politický proces?

Íránská prokuratura po 86 dnech mlčení oznámila, že Ghoncheh Ghavami nebyla zatčená kvůli pokusu sledovat volejbalový zápas, ale proto, že podporovala opozici proti íránskému režimu a udržovala kontakty s perským vysíláním BBC. Měla by být odsouzena na rok vězení „za šíření protistátní propagandy“. Na rozsudek se ale zatím čeká.

2014-11-24_15-46-14

Zdá se, že “Revoluční tribunál” chystá politický proces, aby zastrašil íránské ženy, jejichž aktivita se vládě začíná vymykat z rukou. Odkládají veřejně povinné zahalení, demonstrují proti nečinnosti vlády v kauze kyselinových útoků a chtějí alespoň nějaká práva. Schválně, kterou část naší nedávné historie vám to připomíná? A byl někdo z vás souzen za “Rozvracení republiky”?

Ghoncheh Ghavami, britsko – íránská studentka s dvojím občanstvím, byla uvězněná v létě za pokus sledovat mužský volejbalový zápas. Na samotce strávila pět měsíců. Včera byla propuštěna z vazby na kauci $38 000. Má dvouletý zákaz vycestovat ze země zpátky do Londýna. Provinit se původně měla porušením íránského zákona o veřejné segregaci tím, že 20. června navštívila na teheránském stadionu Azadi volejbalový zápas Světové ligy mezi muži Íránu a Itálie. Předtím byla na demonstraci za právo žen sledovat sportovní zápasy mužů. Do Íránu přicestovala z Londýna kde žije a studuje, v roce 2013, aby pracovala pro lidskoprávní a charitativní organizaci jako učitelka čtení a psaní pro místní děti.

https://www.facebook.com/FreeGhoncheh

Diskuze k článku viz link FB nahoře

Komentáře

comments