Zachraňme šestadvacetiletou Rayhaneh Jabbari

Vyšlo na IVČRN dne 5.10.2014 (link)

Sdílíme petici proti popravě ženy, která je odsouzena za smrt v sebeobraně (pokus o znásilnění) v Iránu.

2014-10-25_14-51-34
To že v petici není ani jednou zmíněno slovo šaría a jen jemně slovo islám je bohužel dáno skupinou avaaz, která na jednu stranu podporuje islamizaci (jsou to musla) a na druhou bojuje proti těm největším extrémům. Každopádně tato žena, si zaslouží podporu.

Překlad:
Rayhaneh Jabbari je v Iránu odsouzena k oběšení za zabití muže v sebeobraně. Pokusil se jí znásilnit a ona se mu pouze bránila a on pak vykrvácel na ránu do ramene.

Rayhaneh Jabbari bezprostředně hrozí poprava za to, že zabila člena Iránské rozvědky, Morteza Abdolali Sarbandi, lékaře, který se ji pokoušel znásilnit. Tento verdikt byl vynesen vrchním soudem.
Rayhaneh Jabbari je 26ti letá žena, která byla držena ve vězení posledních 7 let a nyní čeká na popravu oběšením.

Rayhaneh Jabbari, návrhářka interiérů, telefonovala o své práci v bufetu, konverzaci náhodou slyšel Morteze, který k ní přišel pro profesionální radu ohledně inovace jeho ordinace. Poté ujednali datum setkání v jeho ordinaci, aby si ji Rayhaneh mohla prohlédnout a diskutovat o inovačním projektu.
V den setkání Morteza vyzvedl Rayhaneh ve svém autě. Cestou do ordinace se Morteza zastavil v lékárně, něco koupil (zatímco Rayhaneh čekala v autě), poté opět nasedl do auta a jel do své ordinace. Po příjezdu si Rayhaneh uvědomila, že to místo vůbec nevypadá jako působiště lékaře, ale jako vybydlený dům. Uvnitř domu Rayhaneh uviděla 2 drinky na stole, Morteza vešel dovnitř a rychle zamknul dveře, položil ruku kolem Rayhanehina pasu a řekl jí, že ‘nemá šanci utéct’. Vznikla potyčka. Rayhaneh v sebeobraně bodla Mortezu do ramene a utekla. Morteza zemřel na vykrvácení.
Laboratorní analýza ukázala, že drinky, které Morteza plánoval nabídnout Rayhaneh obsahovaly sedativa. Rayhaneh byla stejně zadržena. Ve vazbě jí autority řekly, že vražda byla předem připravená a politicky motivovaná. Rayhaneh poté byla mučena, dokud se nepřiznala k vraždě, za kterou jí vrchní soud udělil trest smrti. Výsledkem toho je, že má být každým dnem popravena.
Vyšetřovatel šel do toho bytu a vypracoval zprávu. V tu dobu mu Rayhaneh jasně prohlásila, že je nevinná a že Mortezu potkala v rámci obchodního jednání a zabila ho pouze v sebeobraně, aby se ubránila znásilnění.
‘Večer na tom místě mi bylo jasné, že se mě chce pokusit znásilnit, proto jsem ho v sebeobraně bodla a uprchla’ řekla Rayhaneh.
Rodina oběti – jedna dívka a dva chlapci – požadovali u soudu trest smrti.
Reyhaneh vysvětlovala, že se musela bránit.
Nyní je možné, že každým dnem bude oběšena. Její zločin je sebeobrana a nezaslouží si za něj zemřít.Prosíme, nedovolte nechat ji oběsit; čeká na Vaši pomoc a podporu.

iran_flag

POZNÁMKA: V Iránu, muži a ženy, včetně nezletilých, čelí popravám každý den za některé z 131 ‘zločinů’ trestaných smrtí podle fundamentalistické Islámské reubliky, která je založena na šaríe. Některé z těchto zločinů jsou : cizoložství, krádež, homosexualita, držení drog a nesouhlas s vládou. Irán věší v přepočtu na obyvatele více lidí, než kterákoliv jiná země. Od zvolení prezidenta Rohaniho došlo k prudkému nárůstu poprav. Soudní procesy v Iránu nedosahují mezinárodních standardů a většina oběšených neměla ani přístup k právníkovi, soudci nebo dokonce důkazům.

(petice zde)

Diskuze k článku viz link FB nahoře

Komentáře

comments