Zahalení není náboženským symbolem, ale symbolem méněcennosti a nerovného postavení žen

Vyšlo na IVČRN dne 9.8.2015 (link)

Docentka Dana Hamplová má nepříjemnou zprávu pro všechny fanynky zahalování, od Anny Šabatové po batikované členky strany Zelených:

ZAHALENÍ NENÍ NÁBOŽENSKÝM SYMBOLEM, ALE SYMBOLEM MÉNĚCENNOSTI A NEROVNÉHO POSTAVENÍ ŽEN. Není tedy důvod, aby ve školách mělo nějakou výjimku z pravidel. Šikanovat odpůrce řevem o “náboženské diskriminaci” postrádá smysl.

Paní docentka se habilitovala v sociologii náboženství a je autorkou výzkumné práce o vztahu žen k náboženství. Významnější kapacitu v tomhle oboru v českých zemích nemáme.


pic_woman_afghanistan“Burka totiž neodkazuje k něčemu, co by se týkalo světa, který nás přesahuje, ale symbolicky vyjadřuje přesvědčení o rozdílném postavení mužů a žen ve společnosti. Toto přesvědčení může z náboženství vycházet, ale samo o sobě náboženskou vírou není.

Burka symbolizuje přesvědčení, že žena nemá co dělat ve veřejném prostoru a může se ukazovat a projevovat jen v soukromí. Symbolizuje, že žena nepatří sama sobě, ale svému otci či manželovi, kteří s ní mohou nakládat, jak chtějí. Symbolizuje, že se žena – první menstruací – stává méněcennou bytostí, která není schopná jednat sama za sebe.

V tomto kontextu tak působí více než překvapivě neochota řady evropských feministek a bojovnic za práva žen se k problému postavit. Svůj čas a energii věnují snahám donutit ženy studovat matematiku, prosazovat kvóty v politických stranách, diktovat rodinám, kdo má nastupovat na rodičovskou dovolenou, postavení evropských muslimek jim však na srdci příliš neleží.”


http://danahamplova.blog.idnes.cz/c/471436/proc-i-topmodelky-maji-pravo-nosit-burku.html

is_niqab_woman

Diskuze:

Docentka Dana Hamplová má nepříjemnou zprávu pro všechny fanynky zahalování, od Anny Šabatové po batikované členky…

Posted by Islám v České republice nechceme on 9. srpen 2015

Komentáře

comments